We store cookies on your device to make sure we give you the best experience on this website. I'm fine with this - Turn cookies off
Switch to an accessible version of this website which is easier to read. (requires cookies)

The Lib Dem Team for Devon County Council

On May 4th you have a chance to elect your representative on Devon County Council

Lib Dems across the area are standing up to fund our schools and fix our roads. Support your local Lib Dem candidate to change the attitude that cuts £2.2Million from mainstream Devon schoolchildren.

More about the Lib Dem positive choice for Devon

District

Electoral Division

Candidate

East Devon

Axminster

Bill Foster

Broadclyst (2 seats)

Eleanor Rylance, Peter Hook

Exmouth & Budleigh Salterton

Steve Gazzard

Exmouth (2 seats)

*Eileen Wragg, Tim Dumper

Feniton & Honiton

David Cox

(Otter Valley

Not opposing sitting Independent)

Seaton & Colyton

Peter Burrows

Sidmouth

Lewis Ragbourn

Whimple & Blackdown

Julian Hoyles

Exeter

Alphington & Cowick

Rod Ruffle

Duryard & Pennsylvania

Mike Mitchell

Heavitree & Whipton Barton

Gerald Pryke

Pinhoe & Mincinglake

Mike Payne

Exwick & St Thomas

Christine Vince

St David's & Haven Banks

Kevin Chun

St Sidwells & St James

Vanessa Newcombe

Wearside & Topsham

Mick Craig

Wonford & St Loyes

Tomas Deakin

Mid Devon

Crediton

*Nick Way

Creedy, Taw & Mid Exe

Frank Letch

Cullompton & Bradninch

Luke Taylor

Tiverton East

Kevin Wilson

Tiverton West

Ben Holdman

Willand & Uffculme

Simon Clist

North Devon

Barnstaple North

*Brian Greenslade

Barnstaple South

David Chalmers

Braunton Rural

Elizabeth (Liz) Spear

Chulmleigh & Landkey

David Worden

Combe Martin Rural

Sue Haywood

Fremington Rural

Julie Adnams Hatch

(Ilfracombe

Not opposing sitting Independent)

South Molton Rural

Matt Bushell

South Hams

Bickleigh & Wembury

Caroline Voaden

Dartmouth & Marldon

Susie Jackson

Ivybridge

Laurel Lawford

Kingsbridge

*Julian Brazil

Salcombe

Elizabeth Huntley

Totnes & Dartington

*Robert Vint

South Brent & Yealmpton

Antony Power

Teignbridge

Ashburton & Buckfastleigh

John Nutley

Bovey Rural

Sally Morgan

Chudleigh & Teign Valley

Richard Keeling

Dawlish

Martin Wrigley

Exminster & Haldon

*Alan Connett

Ipplepen & The Kerswells

*Alistair Dewhirst

Kingsteignton & Teign Estuary

Dave Rollason

Newton Abbot North

Jackie Brodie

Newton Abbot South

*Gordon Hook

Teignmouth

*Richard Younger Ross

Torridge

Bideford East

Bob Wootton

Bideford West & Hartland

Stephen Potts

Holsworthy Rural

Caroline Leaver

Northam

Dave Berryman

Torrington Rural

Ray Auvray

West Devon

Hatherleigh & Chagford

Ross Wolverson

Okehampton Rural

John Farrand Rogers

Tavistock

Chris Bones

Yelverton Rural

Gail Bones